Мира Траиловић (22. јануар 1924 – 7. август 1989) својим преданим позоришним радом и визионарским идејама који су постали део наслеђа слови за једну од најзначајнијих личности у нашој култури. Остварила се на плану радио и позоришне уметности као редитељ, иноватор, покретач, управник и организатор, док је за телевизију (1961–1989) урадила бројне адаптације и режије за 33 телевизијске драме и позоришна преноса. Највеће заслуге бележи као оснивач два позоришта – Атељеа 212 и Битеф театра, те међународног позоришног фестивала БИТЕФ, захваљујући којима је успоставила комуникацију и блиску повезаност наших и страних уметника.
Музеј позоришне уметности Србије овом изложбом истиче заслуге и завештање Мире Траиловић кроз оснивање Атељеа 212, међународног фестивала БИТЕФ и Битеф театра, захваљујући којима је Мира Траиловић успоставила комуникацију и блиску повезаност наших и страних уметника; такође, поставка представља редитељска остварења у Радио Београду, бројне адаптације и режије за телевизијске драме и позоришне преносе.
Централни део поставке се односи на избор из позоришног опуса, који је део идентитета позоришне сцене друге половине XX века. Кроз лупу тадашње позоришне критике, публици показујемо да је за одговарајућу процену њеног избора комада, глумаца, естетике и редитељског израза који су били другачији, визионарски, нови – неопходна временска удаљеност и разумевање у данашњем времену. Током трајања изложбе биће приређене пригодне вечери посвећене њеним редитељским остварењима у Радио Београду, оснивању Атељеа 212, потом БИТЕФ-а и Битеф театра.